Ali Şenel | Projeler
348422
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-348422,eltd-cpt-1.0,,moose child-child-ver-1.0.0,moose-ver-1.8, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
red_deer
Proje 1

Kaybolmadan Keşfet

Kaybolmadan Keşfet ismi ile Mitsubishi Türkiye’nin sponsorluğunda yaban hayatı ve ülkemizin güzelliklerini belgelemek için bir yolculuğa çıktım. Cennet ülkemizin doğal güzelliklerini ve bu güzelliklerin içerisinde yaşayan yaban hayvanlarını kaybolmadan keşfetmek istedim.

 

Bu proje ile yaban hayvanları ve kuşların nefes kesen fotoğraflarının yanı başında sulak alanlarımızın, ormanlarımızın, bahçeler, su basar ormanları ve bozkırlarımızın birbirinden güzel manzaraları da bu koleksiyonda yer alacak.

 

Tüm dünyada her geçen gün doğal alanlar azalıyor, tahrip oluyor, tükeniyor ve kayboluyor. Yerini betona bırakıyor. Bununla birlikte bir çok yaban hayvanının nesli tükenme tehditi ile karşı karşıya… İşte bu nedenle projenin ismi bu güzelliklerin kaybolmadan gelecek nesillere aktarılması ve doğa korumada bir farkındalık oluşturmak için ”Kaybolmadan Keşfet” oldu.

Proje 2

ANADOLUNUN GEYİKLERİ

Kaybolmadan Keşfet projemin bir alt projesi olan Anadolunun Geyikleri projesi Türkiye’de yaşayan üç geyik türünün yaşamını konu alıyor. Bir zamanlar Anadolu sınırlarında 5 farklı geyik türü yaşarken artık günümüzde sadece 3 tür neslini koruyabildi. Türkiye’de Kızıl Geyik, Alageyik ve Karaca türleri yaşamını sürdürmeye devam ediyor.  

 

Bu proje ile geyiklerin yaşam mücadelelerini ve nesillerini devam ettirme çabalarını görüntülemeye çalışıyorum. Bu sayede belki onların korunması ve sayılarının artması için bir hareket ve farkındalık oluşturabilirim. 

 

Projenin sonunda bir belgesel filmin ortaya çıkmasını hedefliyorum. Bu sayede bu gizemli ve harika canlıların güzelliklerini gösterebilir ve yaşama şanslarını arttırabilirim diye düşünüyorum. Ne kadar tanır ve bilirsek o kadar sever ve koruruz.

Proje SayfasıProje Sayfası

YABAN KEÇİLERİ

Ümitsizce zirvelere bakarken birden en yüksekteki kayanın ucunda bir görüntü beliriyor. Bir yaban keçisi bana doğru bakıyor. Hayır hayır… İki yaban keçisi! Vadide kameramın deklanşör sesleri yankılanmaya başlıyor.

Yaklaşık bir saat sonra yaban keçileri 20-30 metre kadar yakınıma gelip, hiç endişe duymadan ve korku belirtisi göstermeden beslenmelerine devam ediyorlar.

Erkeklerin daha yükseklerde olacağını tahmin ettiğimden artık teknik desteğe ihtiyacım olduğuna karar veriyorum. Bu nedenle dürbün ile daha detaylı bir tarama yapmaya başlıyorum. Uzun süren ve soğuk nedeniyle sıkıntı veren taramalarımın sonunda bir grup erkeği beslenirken görüyorum.

Dürbünü indirip oldukları alana bakınca hiçbir şey görünmüyor. Dürbünle bakıyorum, oradalar. Renkleri ve desenleri sayesinde yaban keçileri kayalık ve yer yer karlı olan arazi ile tam bir uyum içindeler.

SON KALAN CEYLANLAR

Bolu dağlarında geyiklerin fotoğrafını çektikten sonra yolumu ceylan ve dağ ceylanlarını görüntülemek üzere güneye çeviriyorum. 

Urfa’da ceylanlar ile sabah erken saatte karşılaşıyorum. Her şey çok hızlı oluyor. Daha güneş doğmadan tüm gözlem ve çekim bitiyor. 

Hatay’da bulunan ve koruma altına alınan dağ ceylanları çok daha gizemli ve neyse ki daha fazla sayıdalar. Sabah erken saatte 50 kadar bireyi görmek büyük keyif.

BOZ AYILARIN İZİNDE

Kaybolmadan keşfetmek için devam eden yolculuğumuzda hedefimizde bu defa boz ayılar var. İnsan baskısı nedeniyle genelde geceleri aktif olan ayıların ülkemizde Sarıkamış ve Artvin civarlarında gündüz görülme ihtimali diğer bölgelere göre daha fazla. Bu nedenle 3. rota kapsamında soluğu Artvin’in Şavşat ilçesinde alıyorum. 

Buraya gelme amacım ayıları fotoğraflamak olsa da, bu manzarayı gördükten sonra ayıları fotoğraflayamasam bile üzülmem diyorum kendi kendime…

Sessiz ve dikkatli bir şekilde ilerlerken ilk ayı ile karşılaşıyoruz, aramızdaki mesafe maksimum 50 metre. Dalların arasından ilk fotoğraf karelerini alıyorum. Ayı deklanşör sesini duysa da burnuna daha çok güveniyor. Havayı bir süre kokluyor ve kokumuzu alamayınca taze otlarla beslenmeye devam ediyor.